Nuo 2008 m. Lietuva patenka į greičiausiai augančių Europos Sąjungos (ES) ekonomikų penketuką, prognozuojama, kad augimas išliks ir viršys ES vidurkį. Remiantis Pasaulio banko „Doing Business 2015“ reitingu, Lietuvos ekonomika pasaulyje užima 21-ą vietą tarp šalių, sukūrusių verslui palankiausią aplinką.

Potencialius investuotojus Lietuva gali sudominti tokiais privalumais verslui:

  • Gerai išsilavinę, aukštos kvalifikacijos talentai

Lietuva pastaruosius dvidešimt metų daug investavo į žmones ir subūrė talentus, kalbančius verslo kalba.
Daugiau nei pusė lietuvių turi aukštąjį išsilavinimą, daugiau nei 90 % – vidurinį. Net 50 % lietuvių laisvai kalba bent dviem užsienio kalbomis.
Lietuva pirmauja visoje ES pagal matematikos ir tiksliųjų mokslų absolventų skaičių vienam gyventojui. Net 97 % vidurinių mokyklų mokinių jau turi informacinių technologijų įgūdžių, o tai – didžiausias skaičius Europoje.
Kadangi inžinerijos, gamybos ir statybos studijas renkasi dvigubai daugiau lietuvių nei esamas ES vidurkis, o kasmet studijas baigiančių IT specialistų skaičius aukštesnis nei kitose Baltijos šalyse, Lietuva tampa aukštųjų technologijų novatorių centru.

  • Išvystyta infrastruktūra

Lietuva, turėdama vieną iš sparčiausių interneto greičių pasaulyje ir išvystytą logistiką, leidžiančią pasiekti Europą ir kitus žemynus, garantuoja gerą susisiekimą.
Įsikūrusią Europos širdyje, Lietuvą nuo bet kurios Europos sostinės skiria trumpesnis nei 3 valandų skrydis, o Vilniaus ir Kauno oro uostai siūlo nuolatinius tiesioginius ir jungiamuosius skrydžius visais pagrindiniais verslo maršrutais.
Lietuva gali pasiūlyti didžiausią duomenų išsiuntimo internetu greitį ES ir penktą pasaulyje. O dėl geriausio ES šviesolaidžio į namus (FTTH) technologijos prieinamumo, Lietuva yra idealus pasirinkimas tarptautiniam verslui, kuris privalo užtikrinti sklandų ryšį 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.

  • Verslui palanki aplinka ir mokesčiai

Remiantis Pasaulio banko „Doing Business 2015“ reitingu, Lietuva užima 9-ą vietą pasaulyje verslo pradžios paprastumo kategorijoje. Lietuvoje užtenka 3-ų dienų įmonei įkurti. Be to, yra galimybė tai padaryti internetu naudojantis elektroniniu parašu, tad nenuostabu, kad Lietuva pirmauja Europoje pagal elektroninės valdžios galimybes.
Lietuva yra 2-a pagal palankumą investuoti Europoje ir 16-ta pasaulyje.
Šalis yra pasirašiusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis su 50 didžiausių pasaulio rinkų, įskaitant Kiniją, Rusiją ir JAV, todėl verslas čia gali veikti globaliai.
Lietuvoje taikomas pelno mokestis patenka tarp 4-ių žemiausių regione. Šalyje esančios specialiosios ekonominės zonos, siūlančios 0 % pelno, dividendų ir nekilnojamojo turto apmokestinimą, ir kitos specialios iniciatyvos užsienio investuotojams formuoja verslui palankią Lietuvos aplinką.

  • Nedidelės išlaidos verslui išlaikyti

Dėl mažesnių pridėtinės ir biuro nuomos išlaidų bei konkurencingo darbo užmokesčio Lietuvoje susidaro puikios sąlygos produktyvesniam verslui.
Išlaidos darbuotojams samdyti yra 4 kartus mažesnės nei ES vidurkis, tad verslininkai Lietuvoje gali pasisamdyti geriausią personalą pigiau. Biuro nuomos kainos yra žemiausios regione, todėl Lietuva – konkurencingas pasirinkimas verslui augti.

  • Patraukli ir sveika gyvensena

Paprastas susisiekimas su Europa, nebrangus pragyvenimas, aukštos kokybės sveikatos priežiūra ir sąlygos sveikai gyvensenai, taip pat daug švietimo galimybių lemia, kad Lietuva yra patraukli vieta gyventi.
„New York Times“ Lietuvos sostinę – Vilnių – pripažino viena geriausių vietų gyventi, niekuo nenusileidžiančia Kopenhagai ar Barselonai. Žalieji plotai ir grynas oras Vilniuje kuria puikią atmosferą tiek žmonėms, tiek verslui – augti ir klestėti.
Tačiau tuo pat metu Vilniuje gyventi nebrangu: 2015 m. „Mercer“ pragyvenimo išlaidų indekse Vilnius atsidūrė tarp penkių Europos Sąjungos miestų, kuriuose pragyvenimo išlaidos yra mažiausios.
Lietuva turi aukštos klasės sveikatos infrastruktūrą, kuriai priklauso daugiausiai gydytojų vienam gyventojui Centrinėje ir Rytų Europoje.
Kadangi oras Vilniuje – pats švariausias iš visų Rytų ir Centrinės Europos regiono sostinių, Lietuva užima pirmąją vietą Žaliojo miesto indekse.
Pasaulio ekonomikos forumas 2016 m. Lietuvą nominavo kaip šalį, kurioje suteikiamas trečias geriausias matematikos ir tiksliųjų mokslų išsilavinimas Centrinėje ir Rytų Europoje. Šiuo metu šešiose Lietuvos mokyklose mokoma ir pagal akredituotą tarptautinio bakalaureato programą. Visi pagrindiniai Lietuvos miestai turi tarptautines mokyklas, kuriose suteikiamas vidurinis išsilavinimas. Be to, šalies penki didžiausi miestai turi savo universitetus.
Tačiau Lietuva – ne tik sostinė. Antras pagal dydį miestas Kaunas garsus ne tik tarptautiniu oro uostu, bet ir spalvingu kultūriniu gyvenimu, kurį geriausiai atspindi kasmet vykstantis tarptautinis džiazo festivalis. Klaipėda, Lietuvos uostamiestis, siūlo keliones keltais į Skandinaviją bei į turistų labiausiai pamėgtas vietas Lietuvoje – Nidą ir Kuršių Neriją.

Informacijos šaltinis:
Investuok Lietuvoje