Singapūras yra viena iš mažiausių pasaulio valstybių, tačiau pagal pagrindinius ekonominius rodiklius patenka į pasaulio elito grupę. Miestas-valstybė priklauso vienam iš sparčiausiai augančių Pietryčių Azijos regionų, gali pasigirti gerai išvystyta ir laisva ekonomika (pagal Ekonominės laisvės indeksą Singapūras yra antra laisviausia ekonomika pasaulyje ne tik 2016 metais, bet ir jau daug metų iš eilės) bei žemu korupcijos lygiu (pagal 2015 m. Korupcijos suvokimo indeksą, Singapūras užima 8-ą vietą tarp mažiausiai korumpuotų šalių pasaulyje).
Remiantis Pasaulio banko reitingu „Doing Business”, Singapūras išlaiko aukščiausią reitingą verslo vystymo kategorijoje dešimtus metus iš eilės (nuo 2007 m.). Pagal „The Economist Intelligence Unit“ Verslo aplinkos reitingus Singapūras, išlaikydamas aukščiausią poziciją nuo 2009 m., paskelbtas investuotojams draugiškiausia vieta pasaulyje 2014 – 2018 m.

Kodėl Singapūras toks patrauklus pradedant, vystant ar plečiant verslą?

Pirmiausia dėl keturių pamatinių blokų – pasitikėjimo, žinių, ryšių ir gyvenimo sąlygų.

  • Pasitikėjimas

Gerai žinomas dėl savo vientisumo, kokybės, patikimumo, našumo, teisės normų ir intelektinės nuosavybės teisių vykdymo, Singapūras prisitaiko prie verslo poreikių ir būtinybės apsaugoti išradimą ir inovacijas, plečiant verslo galimybes.
Norėdama į Singapūrą pritraukti investuotojų, Vyriausybė išlaiko savo mokesčių tarifus ir mokesčių įstatymus konkurencingus, o kurdama ekonomiką laikosi strateginio požiūrio.
Siekdama tapti geriausia vieta inovacijoms, šalis įvedė griežtą intelektinės nuosavybės teisių reglamentavimą. Pagal Tarptautinio vadybos vystymo instituto (IMD) 2015 m. Konkurencingumo tyrimą Singapūras užima 3-ą vietą tarp geriausiai intelektines nuosavybės teises apsaugančių šalių visame pasaulyje.

  • Žinios

Singapūro darbo jėga yra multikultūrinė, miestas-valstybė geba pritraukti pasaulinio lygio talentus ir siekia tapti pasaulio žinių sostine, susikoncentruodamas į žinioms imlias pramonės šakas.
Singapūro darbuotojai yra aukštos kvalifikacijos, motyvuoti ir produktyvūs; taip pat įgudę anglų – tarptautinio verslo kalbos – vartotojai.
Atvira Singapūro imigracijos politika padidino atvykstančių talentų skaičių ir suteikia verslo įmonėms galimybę samdyti geriausius darbuotojus iš bet kurios vietos pasaulyje.
Bendradarbiaudama su pramonės atstovais ir švietimo įstaigomis, Vyriausybė bando parengti mokymo ir stipendijų programas, norėdama užtikrinti, kad darbo jėga būtų paruošta ateičiai.
Mokslo, technologijų ir tyrimų agentūra (A*STAR) užtikrina, kad Singapūras turi pasaulinio lygio MTTP įrangą ir patirtį. Turėdamas 12 tyrimų centrų, skirtų technologijų disciplinomis, Singapūras traukia pasaulinio lygio mokslo bendruomenę ir specialistus iš viso pasaulio.
Singapūras yra pasaulinė lyderė gamybos sričių, tokių kaip elektronika ir naftos chemijos produktai, ir išlieka patraukli vieta sudėtingai gamybai.

  • Ryšiai

Dėl savo unikalių ryšių ir infrastruktūros, Singapūras yra pasaulinis transporto mazgas su plačiausiu prekybos susitarimų Azijoje tinklu.
Dėl palankios geografinės padėties Singapūras tapo vienu geriausių pasaulio transporto mazgų jūrų ir oro kroviniams. Šalies konteinerių uostai yra judriausi pasaulyje – jie turi 200 laivybos linijas, jungiančias apie 600 uostų 123 šalyse.
Changi Tarptautinis oro uostas kiekvieną savaitę siūlo beveik 6900 skrydžių į 280 miestų 60 šalyse. Changi Oro transporto centras, veikiantis visą parą, yra vieno langelio centras prekėms saugoti, perkelti ar perpakuoti. Efektyvi ir gerai organizuota transporto struktūra į Singapūrą pritraukė apie 6000 logistikos paslaugų teikėjų.
Daugiau kaip 99% gyventojų turi prieigą prie plačiajuosčio ryšio tinklo. Tarptautinis ir regioninis pasiekiamumas – 27,6 Tbps į daugiau nei 100 šalių.
Šalis šiuo metu turi plačiausią laisvosios prekybos susitarimų (LPS) tinklą Azijoje. Singapūras jau pasirašė sutartis su pagrindinėmis ekonomikomis, pavyzdžiui, JAV, Japonija, Australija, Naująja Zelandija, Europos Laisvosios Prekybos Asociacijos narėmis, Jordanija, Kinija, Čile, Pietų Korėja, Indija ir Panama. Šiuo metu vyksta derybos dėl laisvosios prekybos susitarimų su Artimųjų Rytų ir Pietų Azijos šalimis. Be to, Singapūras pasirašė daugiau nei 40 investicijų garantijų susitarimų (IGAs), kurie turėtų padėti apsaugoti Singapūre įsikūrusių įmonių investicijas kitose šalyse nuo nekomercinės rizikos.

  • Gyvenimo sąlygos

Ekonominiai rodikliai ir verslo aplinka yra labai svarbi pradedant, vystant arba perkeliant verslą, bet gyvenimo kokybė darbuotojams yra ne mažiau svarbi. Singapūras siūlo geriausią gyvenimo kokybę Azijoje; tai geriausia vieta Azijoje dirbti, gyventi ir pramogauti.
Singapūras yra kosmopolitiška ir daugiakultūrė šalis, kur kas trečias gyventojas yra užsienietis. Nors šalies gyventojai yra įvairių kultūrų, gyvenimo būdo ir išpažįsta skirtingas religijas, bet svarbiausia, kad kiekvienas čia jaučiasi laukiamas.
Nuosekliai lyderiaujantis pagal „Mercer“ gyvenimo kokybės tyrimą kelerius metus iš eilės, 2016 m. Singapūras paskelbtas geriausiu Azijos ir 26-u geriausiu pasaulio miestu.
Miestas-valstybė yra saugi ir tvarkinga, pripažįstama kaip vienas iš švariausių ir žaliausių pasaulio miestų, kur teikiamos pasaulinės klasės viešojo transporto ir sveikatos priežiūros paslaugos.
Kadangi dauguma mokyklų tenkina emigrantų vaikų švietimo poreikius, o vietos švietimo sistema yra puiki, Singapūras taip pat yra tinkama vieta auginti vaikus.
Singapūras siūlo savo gyventojams ir svečiams įdomų ir įkvepiantį kultūrinį gyvenimą – nuo žinomų muziejų, tokių kaip Meno ir mokslo muziejus, esantis prabangiame Marina Bay rajone, iki daugybės teatro ir muzikos kūrinių, atliekamų pasaulinio lygio vietose, tokiose kaip Esplanado teatras įlankoje.
Šalį taip pat galima vadinti kulinariniu rojumi, turinčiu vieną iš geriausių virtuvių Azijoje, taip pat unikalų gatvės maistą.
Singapūre laukiami ir sportininkai bei sporto entuziastai – dėl šilto ir saulėto oro sportuoti lauke ir vandenyje galima ištisus metus. Be to, yra daug įvairių gerai prižiūrimų žaliųjų erdvių su lauko treniruokliais, pavyzdžiui, Rytiniame parke ir Botanikos soduose.

Informacijos šaltinis:
Singapūro ekonominės plėtros departamentas